Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Mieszkanie-umowa
Autor Wiadomość
grazka 

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 17 Lipiec 2016, 3:34 pm   Mieszkanie-umowa

Cześć wszystkim.
Mam takie pytanie, mianowicie moja siostra wprowadziła się do mieszkania zajmowanego przez małżeństwo. Wczoraj spytała gdzie oni to mieszkanie wynajmują, bo chciałaby z nimi też podpisać umowę. Oni odpowiedzieli, że po co, oni też nie mają żadnej umowy, a mieszkanie niby chcą wykupić, bo ono podlega pod jakiś bank niby. Dla mnie coś tu jest nie tak, dlatego piszę tu, bo wiem, że są tu osoby które się znają na rożnych sprawach. Czy jest w ogóle możliwość mieszkania gdziekolwiek bez żadnej umowy? No i który to niby bank zajmuje się wynajmem mieszkań, oraz jak to jest z tym wykupowaniem mieszkan, jeśli w ogóle coś takiego istnieje?? Oni nie wyglądają na ludzi majętnych, więc tymbardziej mnie to niepokoi.

Dziękuję za każdą sugestię i informację.

Rocky4pl
[Usunięty]

Wysłany: 17 Lipiec 2016, 6:09 pm   

grazka napisał/a:
Czy jest w ogóle możliwość mieszkania gdziekolwiek bez żadnej umowy?

Bez umowy nie masz żadnych praw, tym bardziej jako nowy lokator. W każdej chwili własciciel może 'wyprosić' cię z mieszkania, obciązyć kosztami za co tylko mu się spodoba.

Dodatkowo w Irlandii w różnych urzędach często należy okazywać potwierdzenie zamieszkania czyli kopię umowy najmu lub rachunek na nazwisko pod danym adresem.

grazka napisał/a:
Oni odpowiedzieli, że po co
- żart (delikatnie mówiąc) :-/

grazka napisał/a:
oni też nie mają żadnej umowy
- :lol: świetnie bardzo odpowiedzialni ludzie...
grazka napisał/a:
Dla mnie coś tu jest nie tak
Dla mnie też, ekspertem od prawa mieszkaniowego nie jestem, ale cos tu śmierdzi <niee>

m@rzena 
Moderator

Pomogła: 473 razy
Wysłany: 17 Lipiec 2016, 11:02 pm   

Jeśli nie chcą podpisać z nią umowy, to ja bym na jej miejscu szukała innego lokum. Umowa musi być, bo to ją, a także ich ochrania.

Rocky4pl
[Usunięty]

Wysłany: 18 Lipiec 2016, 2:24 am   

Poza tym to niby komu miałaby ona płacic czynsz? Tej parze..? Hahaha dobre.
Ciekawe czy oddawaliby tą kasę właścicielowi :-/

grazka 

Wysłany: 18 Lipiec 2016, 8:07 am   

Tak, jak piszecie, czynsz zapłaciła tym ludziom, ale poradziłam, żeby na razie nie płaciła depozytu dopóki nie wyjaśnią jej, od kogo to mieszkanie wynajmują. Pamiętam, że dość łatwo zbiliśmy cenę wynajmu z e330 do e300, z depozytem było podobnie, tyle, że zeszli w sumie bez problemu do e250. To też jest zastanawiające. Wszystkie rachunki, w tym internet są wliczone, ale na jakiej podstawie, kto z kim to uzgodnił, też do końca nie wiadomo.

Rocky4pl
[Usunięty]

Wysłany: 18 Lipiec 2016, 10:26 am   

grazka napisał/a:
czynsz zapłaciła tym ludziom

Sprawa wydaje się być dosyć prosta <cfaniak> Z tego co piszesz to Poprostu ta 'para' nie ma zamiaru wspominać właścicielowi o nowym lokatorze a czynsz idzie do ich kieszeni.

Nawet jeśli faktycznie oni zamierzają 'przejąc' to mieszkanie :-/ To umowa wynajmu jest niezbędna dla nich i dla każdego innego lokatora.

A tak w ogóle to niezłe cwaniaczki ta parka <brawa> Radziłbym czym prędzej wynosić się siotrze stamtąd.

grazka 

Wysłany: 18 Lipiec 2016, 12:03 pm   

Też jej to radzimy. MNie zastanawia to, że oni nie mają żadnej umowy odnośnie wynajmu, jesli to prawda. Tak myślałam sobie, że może jakiś landlord zbankrutował i bank przejął ten lokal, ale tymbardziej muszą mieć jakieś papiery na to. Dzięki w każdym razie za wszystkie sugestie i podpowiedzi. :)

krissy 
Moderator

Pomogła: 170 razy
Wysłany: 19 Lipiec 2016, 12:06 pm   

A para jest pracujaca?
Bo moze tez byc, ze socjal im doplaca do mieszkania - stad umowy niet, gotoweczka do kieszeni i moze sie nie wyda?

grazka 

Wysłany: 19 Lipiec 2016, 4:47 pm   

Kobieta nie pracuje, ale nie wiem, czy pobiera zasiłek, a jej mąż niby pracuje, ale jest na chorobowym. A jeśli rzeczywiście tak jest, powinni mieć na to jakieś dokumenty?

Rocky4pl
[Usunięty]

Wysłany: 19 Lipiec 2016, 7:34 pm   

No ale zaraz chwila, nie może być tak, że własciciel nic nie wie o nowym lokatorze, a tajemnicza parka każe sobie płacić rent twojej siostrze, a na dodatek żeby wszystko było spieprzone jak trzeba to jeszcze wciskają kit,
że umowa nie jest potrzebna... :shock:

WTF ja się pytam? Co jest z nimi nie tak?

grazka 

Wysłany: 19 Lipiec 2016, 8:07 pm   

Dlatego będziemy z nimi rozmawiać, bo też mnie to już irytuje, o co tu chodzi. Jak będę coś więcej wiedziała, to napisze.

grazka 

Wysłany: 20 Lipiec 2016, 10:25 pm   

Dzisiaj rozmawialiśmy o tej całej sytuacji. Ci ludzie mają tylko nr konta, na które wpłacają kasę. Nie znają ani agencji, ani banku, wszystkie dokumenty są ponoć u gościa w pracy. Zażądaliśmy okazania jakichkolwiek dokumentów, po kręceniu i unikach mają niby nam je okazać ale jak szef, który zarządza niby tym mieszkaniem, wróci z urlopu. Wygląda to na mieszkanie zakładowe, póki gość pracuje, póty ma lokal. Jedynie rachunki za prąd są na nich.

m@rzena 
Moderator

Pomogła: 473 razy
Wysłany: 20 Lipiec 2016, 10:45 pm   

grazka napisał/a:
mają niby nam je okazać ale jak szef, który zarządza niby tym mieszkaniem, wróci z urlopu.
hhhmmm ciekawe kiedy to nastąpi..... Ja bym stamtąd zwiewała. Wszystko niby, a kasa prawdziwa do płacenia

abyss 

Wysłany: 21 Lipiec 2016, 7:07 pm   

Tylko przypomnę, że jeżeli właściciel NIE jest w Irlandii, a za granicą - to Revenue będzie ścigało najemców co do zapłaty podatków z najmu (a nie jak w Polsce właściciela). Takie wszystkie "układy" są ryzykowne.

grazka 

Wysłany: 24 Lipiec 2016, 12:06 pm   

Dziękuję wszystkim za sugestie. Zobaczymy, co z tego wyniknie. Poinformuję Was, jak coś będzie nowego. :)

Odpowiedz do tematu