Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Głód
Autor Wiadomość
limman 

Wysłany: 14 Maj 2016, 8:33 pm   Głód

Dzisiaj był piękny dzień. Przepiękna pogoda, gorąco, słońce świeciło mocno, wiał przyjemny wiatr. Byłem w cudownym miejscu- niezbyt duże ale i nie za małe miejsce piknikowe, trawa, ławki, maleńki plac zabaw, drzewa, nieopodal rzeczka z zimna i czysta woda. Z jednej strony wiejska droga, z drugiej pastwisko. Spokój, cisza i błogość. Miałem ze sobą książkę z historia polskich reportaży. W takim otoczeniu cudownie było poczytać.

Zacząłem dopiero książkę, "Historię polskiego reportażu". Jako ze to antologia ułożona historycznie, zaczyna się od początków XX wieku. Janusz Korczak, na pierwszy ogień. Historia dotyczyła biedy. Biedy pojętej jako permanentny, niezmienny stan w której cześć społeczeństwa jest zepchnięta na krawędź egzystencji, za która już jest tylko śmierć. Fizyczna śmierć, bezosobowa, z głodu, chorób oraz samotności. Boże, dzięki Ci ze te czasy już dawno minęły, ze tak daleko odeszliśmy od tego świata.

Pomyślałem ze jedna z rzeczy, na która kompletnie nie zwracamy uwagi, pomijamy ja jakby była oczywistością, naturalnym i należnym wszystkim i zawsze stanem jest…brak głodu.
Głodu, takiego fizycznego, takiego kiedy kiszki grają marsza, (ale nie weselnego), kiedy nie wiemy co zjemy jutro, pojutrze. Głodu który przyprawia o szaleństwo, determinuje myśli, nie pozwalając na jakiekolwiek działanie. Bezsilności patrzenia w oczy dzieci wystraszonych i zobojętniałych na wszystko. Spychanie na margines starszych i chorych, bezlitosne, wymuszone chęcią przeżycia, stawienie się potworem, nadzieją oraz upadkiem.

Żyjemy w czasach kiedy żywności jest nadmiar. Przypomniałem sobie jak czytałem nieraz w książkach o jajkach. Jajko stanowiło źródło dochodu dla wieśniaków, zbierano je troskliwie. Sprzedawano na targu, aby mieć pieniądze na naftę, chleb i na wyprawkę do szkoły, buty, ubrania. Kto dzisiaj spotyka jeszcze taki stan?takich ludzi? Dzisiaj jajko jest jednym z najtańszych składników diety. Tak samo jak mleko, ziemniaki, drób itp.

Głód pamiętam tylko z opowieści mojej Mamy. Osoby, która w dzieciństwie doświadczała go, tak właśnie organicznie. Przedwojenna bieda (babcia nie pracowała, dziadziuś był kolejarzem, mieszkała z nimi jeszcze prababcia i trójka dzieci), wojenna bieda, powojenna bieda (ale ta już mniejsza, zanikająca) ustępująca miejsca taniej żywności. Jestem wiec w czystej postaci przedstawicielem pierwszego pokolenia, które głód zna tylko z opowieści, a nie doświadczeń.

Czy macie ochotę napisać cos o głodzie?

Rocky4pl
[Usunięty]

Wysłany: 14 Maj 2016, 11:16 pm   

Siema Limman co ty tam jarasz na tych piknikach? :-)

To chyba dobrze że nie doświadczasz głodu...piszesz o tym z taką nostalgią, tęsknotą-przynajmniej tak to można odebrać z tego tekstu.

Jajka są tanie to w sumie dobrze, kur jest dużo, walą jaja i jest ok.

Świat idzie do przodu w jakiś tam swój dziwny sposób. Wszystko pędzi, a wszędzie rządzi kasa niestety...

Ludzie mieszkają w pałacach, srają kasą, księża dostają miliony z państwowych pieniędzy na swoje prywatne inwestycje ( <glupek2> ) a tuż obok dzieci umierają z głodu.

Taki się porobiło panie, i nic nie zrobisz z tym kur****em.

abyss 

Wysłany: 15 Maj 2016, 3:24 pm   

Rocky4pl napisał/a:
Ludzie mieszkają w pałacach, srają kasą, księża dostają miliony z państwowych pieniędzy na swoje prywatne inwestycje ( <glupek2> ) a tuż obok dzieci umierają z głodu.

https://www.youtube.com/watch?v=rz0osCStwLk

andycayman 

Wysłany: 26 Grudzień 2016, 12:43 pm   

Rocky4pl napisał/a:
, księża dostają miliony z państwowych pieniędzy na swoje prywatne inwestycje ( <glupek2> ) a tuż obok dzieci umierają z głodu.

.

z tego co wiem to nie milony a miniardy. 1,6 mld zł rocznie ..widze ze z tego powodu szczypie dupka po wspomnieniach z młodości.
zawszze mnie bawiło szczekanie na wydatki powiedzmy budowlę świątyni opatrzności Bożej a milczenie o wydatkach na muzeum historii żydów,świadczy to o..no własnie o czym??

Rocky4pl
[Usunięty]

Wysłany: 26 Grudzień 2016, 6:23 pm   

andycayman napisał/a:
widze ze z tego powodu szczypie dupka po wspomnieniach z młodości

Co jest nie tak z tobą? Sugerujesz wspólżycie seksualne z księdzem? czy co..nie kumam... :shock:
A może znasz owo uczucie szczypania dupki z autopsji 8-)
Pomyliłeś fora chyba...rozmów dla zboków poszukaj se na darkwebie albo darknecie.

andycayman napisał/a:
zawszze mnie bawiło szczekanie na wydatki powiedzmy budowlę świątyni opatrzności Bożej

Kto szczeka? Nie rozumiesz co to forum? - Ludzie piszą, 'rozmawiają', i mają prawo do wyrażania swojej opinii dołączyłeś żeby nas tutaj obrażać?
Święta się nie udały...?

andycayman 

Wysłany: 26 Grudzień 2016, 9:47 pm   

Rocky4pl napisał/a:
mają prawo do wyrażania swojej opinii ..?

mam too prawo czy nie..?
jeśli nie rozmowe uważam za zakończoną jeśli tak to upraszam o większy dystans do siebie,rytacja świadczy oo braku argumentów <zdziwko>

Odpowiedz do tematu