Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Linux i KOŁO
Autor Wiadomość
limman 

Wysłany: 15 Lipiec 2011, 9:34 pm   Linux i KOŁO

Nasz kolega KOŁO zajął 2 miejsce w konkursie Dziennikarz LinuxPortal.pl miesiąca czerwca 2011.

Pozostaje tylko pogratulowac i zyczyc dalszych sukcesow oraz radosci z pisania. <bukiet>

abyss 

Wysłany: 15 Lipiec 2011, 10:26 pm   

Też gratulacje !
Nie wiedziałem że Koło prowadzi bloga :)

WhiteAngel 
..::::..

Wysłany: 16 Lipiec 2011, 7:15 am   

Gratulacje KOLO :)

Chciałbym pójść do Nieba...
ale w piekle tylu znajomych.

muniek 
Nosce te ipsum !!!

Wysłany: 16 Lipiec 2011, 11:45 am   

brawo KOLO <brawa>

KOŁO 
Bydgoszczak

Wysłany: 16 Lipiec 2011, 7:10 pm   

Dzięki wszystkim.
Tak prowadzę od około miesiąca przede wszystkim o Ubuntu, piszę pod siebie, aby mieć wszystko pod ręką, a nie milion zakładek, skryptów itp.
Widać, że forma czytelnikom się podoba, czemu ja osobiście się dziwie. na prawdę <bojesie>
Limman, ty draniu :P

m@rzena 
Moderator

Pomogła: 473 razy
Wysłany: 16 Lipiec 2011, 11:49 pm   

Koło daj linka,może przekonam się do ubuntu :mrgreen:
Gratulacje by the way :mrgreen:

KOŁO 
Bydgoszczak

Wysłany: 17 Lipiec 2011, 2:12 pm   

Marzena, Polska strona Ubuntu (masz banerek w moim podpisie) http://ubuntu.pl lub globalna :D http://ubuntu.com
Pobierasz DARMOWY I LEGALNY system gotowy do użytkowania z wszystkimi potrzebnymi aplikacjami, wypalasz na CD lub na pendrivie i już.

Masz problemy piszesz i pomagamy :D

m@rzena 
Moderator

Pomogła: 473 razy
Wysłany: 17 Lipiec 2011, 5:10 pm   

Ok KOŁO w wolnej chwili poczytam,popatrzę :mrgreen:

Freed_Perry
[Usunięty]

Wysłany: 17 Lipiec 2011, 5:24 pm   

to ja dodamn tyle, ze do Linuxa przysiadalem pare razy. jesli chodzi o instalacje systemu to jest to operacja bezbolesna , schody sie zaczynaja, jak brakuje sterownikow, do kart sieciowych, graficznych, muzycznych, do tego dochodzi podpinanie wszelkich nosnikow zewnetrznych, dyski twarde, pendrive, . tu juz nie ma ntfs czy fat 32, tylko jakies ext 2/3 . mnie szlag trafial, po 3cim podejsciu do linuxa zrezygnowalem. i szczerze nie polecam go nikomu kto przzwyczail sie do windy, gdzie sie wszystko klika, i idz dalej, akceptuj, idz dalej, kontynuuj , ok, cancel, delate, itp.
kupilem nawet kiedys ksiazke redhat z plyta. siedzialem pol roku z ksiazka i szlag mnie trafial. na forach nowicjuszy uwaza sie za debili.
jesli chce ktos sie uczyc linuxa , niech napierw pojdzie do szkoly. no chyba ze chce przegladac tylko strony , czytac i wyslac maile. owdziez pisac pamitniki w pakiecie biorowym

nie powiem tez ze nie chcialbym znac podstawowych zagadnien co do linuxa, jak np. rozpakowywanie paczek ze sterownikami, samo ich instalowanie.

KOŁO 
Bydgoszczak

Wysłany: 17 Lipiec 2011, 5:41 pm   

Freed, kupiłeś RedHata bo zakładałeś serwery w firmie ??
Brakuje sterowników? kiedy to było? W 99% wszystko chodzi out of box!
System plików Cię męczy, mnie męczył scandisk i defragmentacja dysków, tego w Linuksie nie masz bo inteligentnie są pliki lokowane.
Problemy z nośnikami zewnętrznymi? siedzę na Linuksie od 2008 roku i jesteś pierwszy który mi o tym pisze.

Marzene, te strony to nie moje, mój adres bloga możesz dostać jak będziesz mieć Ubuntu na kompie, nie musisz rezygnować z Windy, możesz mieć oba!

Freed_Perry
[Usunięty]

Wysłany: 17 Lipiec 2011, 5:53 pm   

w wersji backtraca z 2010 nie bylo sterow do mojej sieciowki. a redhata kupilem bo wtedy to jeszcze nikt nie slyszal o unbutu. kolko uczyl mnie troch pracy na slacwerze. jesli chodzi o serwery, to nie firma ale moja siec lokalna ktora dziala do tej pory. jesli chodzi o siec do 2lata byl router na linuxie, az do czasu gdy znalazlem sprzet planet (menardzer sieci - tez na linuxie) . jesloi chodzi o ubbutu czy takie programy jak solidworks, mastercam czy autocad smigaja?

KOŁO 
Bydgoszczak

Wysłany: 17 Lipiec 2011, 5:59 pm   

Jakieś Cad'y są, nie wiem nie znam się z profesjonalnym softem, ja jestem użytkownikiem komputera takim jak 90% ogółu.

Freed_Perry
[Usunięty]

Wysłany: 17 Lipiec 2011, 6:51 pm   

no moze jestes 20% ogolu ludzi ktorzy nie maja dzieci, oprocz tego ze sie przeglada strony, wysyla maile, to sie jeszcze gra, a jak sam wiesz duzo osob gra na pctach. jesli nie w twoim wieku to napewno robia to ich dzieci.

ja osobiscie nie mam nic zlego do powiedzenia w kierunku oprogramowania innego niz windows. do biur gdzie sie uzywa arkuszow kalkulacyjnych, pewnie unbuty jest dobry, ale juz do rozrywki to chyba juz nie za bardzo.

KOŁO 
Bydgoszczak

Wysłany: 17 Lipiec 2011, 8:39 pm   

Ja tam mam gier pod Linuksem od groma, a jak chcesz grać w gry Windowsowe to masz do tego WINE, choć do grania mam Xboxa :)
Moja córka gra w gry przeglądarkowe jak i linuksowe, zobacz sobie pakiet Edubuntu.

abyss 

Wysłany: 18 Lipiec 2011, 2:08 am   

Już pisałem o tym kiedyś, ale Ubuntu mimo, że ma bardzo dużo zalet (używam ponad 5 lat) ma też sporo wad. Podstawowe z nich to problemy z (niektórym!) sprzętem i aplikacjami dedykowanymi pod Windows.

Co mi konkretnie NIE działało lub nie działa albo sprawia problemy pod Ubuntu:
- Drukarka/skaner Lexmark
- Oprogramowanie do stacji pogodowej (Nie jest to zdecydowanie "out of the box", wymagał pogibania się uruchomieniem USB i instalacji innego program i mimo, że udało mi się zainstalować to nie ma on wygodnej funkcji gromadzenia danych i jest płatny. Prawdopodobnie da się "obejść" instalując jeszcze inne oprogramowanie - być może zdecyduję się na to pewnego dnia)
- Spotkałem komputery gdzie mimo tego, że posiadały opcję boot from USB i była ona włączona, to nie ruszyły z dingla (który poszedł na innym od ręki)
- Nie działało mi zczytywanie danych w telefonie znanej marki SonyEryk podpiętym przez USB - ale to prawdopodobnie z tego powodu, że Ubuntu nie pozwala na "samoinstalację" jakichś syfów przez podpięty telefon - a Soniak jest znany z rootkitów jakie dołaczali do produktów - więc może i dobrze :)
- Problem z kalibracją monitora. Mimo, że profil wykonany na tym komputerze wczytuje się bez problemu to jednak to, co pokazuje na ekranie woła o pomstę do nieba - nie jest to z pewnością prawidłowy kolor.
- Nie działają strony www używające ActiveX'a (bo to wynalazek i zabawka M$). Da się to zapuścić jako windows pod VirtualBoxem albo wine - ale mi chodziło o natywne Ubuntu.
- Flash ma leciutkie problemy z działaniem/stabilnością, podobnie jest z wynalazkami typu SilverMoon
- Nie potrafię (choć powinno to być możliwe :) -boędę szukał ) skonfigurować na kompie samby (sieci) tak aby drugi komp z Ubuntu miał do niego dostęp. Winda na tym drugim widzi i działa bez problemu.
- Prawa dostępu do plików i uprawnienia to jest czarna magia - jest to temat pokrewny do tego wyżej
- Instalacja NIETYPOWYCH programów jest bardzo kłopotliwa

CoO mi się BARDZO podoba :)
- Bezpieczeństwo.
- VirtualBox i przełączanie między oknem z Windows i Ubuntu przez przeskoczenie myszą w róg ekranu i kliknięcie innego systemu. Cała operacja zajmuje chyba mniej niż pół sekundy :)
- Wygoda z odtwarzaniem plków video/audio (nigdy nie trafiłem na jakieś poważniejsze problemy)
- Instalacja standardowch progamów - nie musimy szukać po necie, po prostu wpisujemy co chcemy zainstalować w Centrum Oprogramowania Ubuntu (w uproszczeniu taka zakładka podobna do "Programy" czy przycisku Start w Windows) i po wklepaniu nazwy od ręki to się pobierze i to za darmo i legalnie :)
- Świetna obsługa kilku pulpitów, przyciemniania (alt+kółko) czy zoomowania myszą (LWin+kółko). Niestety nie znam wszystkich przydatnych skrutów muszo/klawiszowych.

Z pewnością nie jest to system który możemy używać klikając zawsze "Dalej>Dalej>Dalej>" i jest to jednocześnie jego zaleta i wada. Jeżeli ktoś się zdecyduje to polecam wersję 10.04LTS a nie ostatnią. Ta nowa ma strasznie porypany i mało wygodny interfejs pod tytułem Unity. Można go co prawda wyłączyć, ale wolę wersję stabilną z długim supporetem - LTS. Generalnie polecam jako podstawowy system na dysku a windows - do gier i aplikacji które mają problemy pod Ubuntu.

KOŁO 
Bydgoszczak

Wysłany: 18 Lipiec 2011, 4:59 pm   

Activex nie działa bo to technologia M$, jak by udostępnili źródła to by był odpowiednik linuksowy.
Nie silvermoon, a moonlight choć ja tego nie używam.
Ja mam ALL in One HP i nigdy nie było problemów, z tą nową jak i starą. Jak jest problem ze sprzętem to pretensje do producenta, bo to on powinien udostępniać sterowniki.

Abyss, ja już do Unity przywykłem, jest wygodnie, czy lepiej od Gnome 2.3? Dla mnie bez różnicy.

Jak ktoś spróbuje i nie będzie od początku skazywał się na porażkę powinien dać radę, choć znam takie przypadki co pojęcie o kompach mieli świetne a Linuksa nie chcą :)

abyss 

Wysłany: 18 Lipiec 2011, 8:42 pm   

Po prostu Ubuntu wymaga bardziej skrupulatnego użytkownika i sporo więcej czasu przeznaczonego na naukę "normalnego użytkowania". W wypadku problemów z windows rozwiązaniem jest telefon do np. supportu - w wypadku Ubuntu - takie sformułowanie problemu żeby ktoś z użytkowników na forach chciał odpowiedzieć (bezpłatnie). Często jest to bariera nie do przeskoczenia - bo pytający nie wie "o co ma zapytać" a pytania w rodzaju "Ludzie pomóżcie, mam problem z dzwiękiem w Ubuntu" niemal od ręki otrzymują etykietę "zmień tytuł na zgodny z regulaminem" a potem odpowiedzią jest bardzo miłe odesłanie do google, maciejki albo innej szukaczki albo dokumentacji. Szukajka od ręki wyrzuca więc kilkadziesiąt "odpowiedzi" z których spora część okazuje się.... pytaniami i odesłaniem do google. Dobrze napisał ktoś z poprzedników - że społeczeństwo forumowe ubuntu jest "mało przyjazne" delikatnie mówiąc. Oczywiście - nikt nie KAŻE używać linuxów - ale nie należy się dziwić zbytnio tym, którzy próbowali i dali sobie spokój ze względu na wyżej opisane problemy.

Piszę to wszystko oczywiście z Ubuntu - co zresztą widać na ikonce z prawej strony mojego posta :)

KOŁO 
Bydgoszczak

Wysłany: 19 Lipiec 2011, 2:59 pm   

Nie każdy musi zadawać pytania na forum.ubuntu.pl :)

Odpowiedz do tematu